Dershaneler gelecek yıl kapanacak!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren kapanacağını belirterek, öğretmenlerin Bakanlık sistemine entegre edilmesi için bir çalışma yapılacağını söyledi.

Bakan Nabi Avcı, dershanelerin ne zaman kapanacağı tartışmalarına açıklık getirdi. Bu yıl için dershanelerin öğrenci kayıtlarına dikkat çeken Bakan Avcı, yapılacak yasal düzenlemenin 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren geçerli olabileceğini söyledi. Bakan Avcı, "Dershanelere ocak ayında itibaren kayıt yapan öğrenciler yıl sonuna kadar kurslarına devam edecekler. Dönüştürme programı için de yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor" dedi. Eğitim muhabirleriyle bir araya gelen Bakan Avcı, dershanelerin özel okula dönüştürülme çalışmalarının 3 yıldır gündemde olduğunu kaydederek, "Dershane sahipleri bizlerden süre istemişlerdi. Yasal düzenleme 2014-2015 eğitim öğretim yılına sarkacağına göre 4 yıllık bir geçiş süreci fiilen tanınmış oldu" dedi. Bakan Avcı, dershanelerde görev yapan öğretmen ve çalışanların Bakanlık sistemine entegre edilmesi için de hazırlık yapılacağını anlattı. Avcı, Seviye Belirme Sınavı'na ilişkin olarak ise "Bunun yerine yeni bir sınav icat etmiyoruz. Yıl içi sınavların bazılarını Bakanlık denetiminde ve gözetiminde yapmayı planlıyoruz. Bu sınav sonuçlarını liseye geçişte kullanacağız" dedi. Genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi nedeniyle ortaya çıkan tartışmalara açıklık getiren Avcı, "Bütün öğrencilerin önceliğinin Anadolu lisesi olduğu algısı doğru değil. Ciddi bir imam hatip lisesi talebi var" diye konuştu.

LİSE ÇIKMAZINA FORMÜL
Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı, düz liselerin Anadolu Lisesine çevrilmesi nedeniyle SBS'de herhangi bir okula yerleşemeyen ve meslek lisesine gidemeyen öğrenciler için alternatifli formül geliştirdi. Hiçbir öğrencinin seçimi dışında bir eğitim almasına izin vermeyen formüle göre öğrenciler için illerde Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi içinde genel lise sınıfları açılacak. Bu imkanın da olmadığı durumlarda, öğrenci evine yakın Anadolu Lisesine çevrilmiş okulun boş kalan kontenjanına yerleştirilebilecek.