Öğretmenler aynı okulda en fazla 8 yıl görev yapabilecek!

Sendikalar ve öğretmenler tarafından eleştirilen ve eğitim camiasında büyük tedirginliğe yol açan rotasyon uygulamasının kriterleri, taslağın “Öğretmenlerin aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi” başlığı altında 35. maddede düzenlendi. Taslağa göre öğretmenler, aynı eğitim kurumunda en fazla toplam 8 yıl görev yapabilecek.

8 yılını dolduran öğretmenler ders yılının sonunda en fazla 2 ay içinde il içinde tercihte bulunacak. Tercihte bulunmayan veya tercihlerine atanamayan öğretmenler de re’sen atanacak.

Aynı eğitim kurumunda toplam 8 yıllık görev süresini ders yılının dışında tamamlayan öğretmenlerin atamaları, 8 yıllık görev süresini doldurdukları tarihi takip eden ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılacak. Kadrolarının bulunduğu il içindeki eğitim kurumlarında alanlarında norm kadro açığı bulunmayan öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri, aynı kapsamdaki bir sonraki atama dönemine kadar ertelenecek.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan eğitim kurumlarında görev yapanlar hariç olmak üzere, alanı sınıf öğretmeni olan öğretmenlerden ara sınıflarda görev yaparken aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresini dolduranların başka okula atamaları, aynı öğrencilerle devam etmeleri şartıyla 4’üncü sınıfı okuttukları ders yılının sona erdiği tarih itibarıyla yapılacak.

Atamalarda, öğretmenlere en fazla 25 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilecek. Duyuruda; alanlar itibarıyla boş öğretmen kadroları, bu madde kapsamında ataması yapılacaklardan boşalacak muhtemel öğretmen kadroları, başvurunun yapılma şekli, başvuru yeri ve süresi ile diğer hususlara yer verilecek.

Öğretmenler aynı okulda en fazla 8 yıl görev yapabilecek! yorumları

 • Image Description
  bir öğretmen
  04.12.2014

  8 yıl bile çok. 1 defa e kadar okutan öğretmen ilçe içi, 8 yıl okutan ilçeler arası, 12 yıl okutan il dışına gitmeli..

 • Image Description
  cont
  15.12.2014

  SENİN ÖĞRETMEN OLMADIĞIN BELLİ BU TAYİNLERİN ÖĞRETMENİ VE AİLELERİNİ NE KADAR OLUMSUZ ETKİLEYECEĞİNİ BU CAMİADAKİ HERKES BİLİR.

 • Image Description
  SerTüe
  04.03.2015

  Beyefendi, siz zırt-pırt yer değiştirip, eşya taşıyor musunuz? Ya da tayin yüzünden okulu ikide bir değişen çocuğunuz var mı?

 • Image Description
  sefer
  04.06.2015

  güzel bir şey

 • Image Description
  Misa
  12.01.2016

  norm arama saçmalığı olmamalı. başka okullar arası karşılıklı ve puan esas alınarak geçiş için norma bakılmaksızın planlama yapılmalı.milli eğitim müdürlüklerine zahmet olmazsa...