Öğretmenler derslere başörtüsü ile girdiler

Şırnak İstiklal İlkokulu'nda bugün öğrenciler 'Andımız'ı okumadan derse girerken, bazı öğretmenler de başörtüleriyle derslere girdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Demokratikleşme Paketi'nde açıkladığı kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması ve okullarda 'Andımız'ın okutulmaması ile ilgili kararın Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından Şırnak'taki İstiklal İlkokulu'nda öğrenciler okula 'Andımız'ı okumadan, bazı öğretmenler de başörtülü olarak girdi. Başörtülü öğretmenlerden Nezaket Öz, "Daha önce kapının önünde başımızı açıp griyorduk. Bu eziyetleri aştığımız için mutluyuz. Türkiye'nin de çok güzel bir adım attığını düşünüyorum" dedi.

Şırnak İstiklal İlkokulu'nda bugün öğrenciler 'Andımız'ı okumadan derse girerken, bazı öğretmenler de başörtüleriyle derslere girdi. İstiklal İlkokulu Müdürü Rezan Birlik, en son gelen yazı üzerine öğrencileri 'Andımız'ı okutmadan derse aldıklarını belirterek, "Bugün çocuklarda ayrı bir sevinç ayrı bir heyecan vardı. Öğrenciler için alışılmadık bir durumdu. İnşallah onlar için de memleketimiz için hayırlısı olur" dedi.

BAŞÖRTÜSÜ İLE DERSLERE GİRDİLER

Derse bugün ilk kez başörtüsü ile giren öğretmenlerden Nezaket Öz, çok mutlu olduğunu belirterek, "Daha önce kapının önünde başörtümüzü açıp, daha sonra çıkartıp tekrar kapatmak çok sıkıntıydı bir eziyetti. Bu eziyetleri aştığımız için, Türkiye'nin de çok güzel bir adım attığını düşünüyorum. Çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Gereken bir adımdı çok teşekkür ediyorum emeği olan herkese" dedi.

Başörtülü öğretmen Fatma Güler ise "Üniversitede bunun zorluğunu yaşadık, memurluk zamanımda da ilk atandığımda da bunu zorluğunu yaşadım. Şu an gerçekten çok rahat girip çıkabiliyorum derslerime. Bu din ve vicdan özgürlüğü açısından da olması gereken bir şeydi, çok mutluyum bu açıdan. Bugün çıkan yasayla birlikte ilk defa baş örtülü olarak dersime giriyorum" dedi.
Öğretmen Mukadder Bayram, "Ben başörtüsü takmıyorum ama onlar için zor bir durum üzülüyordum. Tabi ki sonuçta onların yani inançları gereği böyle kendilerini iyi hissediyorlar. Başörtüsü takıp da derse girmemeleri onlar için çok zordu" dedi.

Öğretmenler derslere başörtüsü ile girdiler yorumları

 • Image Description
  meryem
  01.11.2014

  yuh

 • Image Description
  meryem
  02.11.2014

  güzel bişey