Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS’nin yerine yeni bir sınav icat etmediklerini ifade etti. Avcı, “Yeni SBS’de, çocuklar salonlarda toplanıp sınava girmeyecekler. Sınıflarında merkezden gönderilen sorulara yanıt verecekler. Sınavda ise başka bir okuldan öğretmen başında bulunacak” dedi.

Habertürk'e konuk olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gündemi değerlendirdi. KPSS 2013 öğretmen atamaları ve bölüm kontenjanlarına dair beklenen açıklamayı yapan Bakan Avcı, atamaların 9 Eylül'de gerçekleşeceğini söyledi. Avcı, "Öğretmen açığımız 126 bin. Öğretmen olmak isteyenlerin sayısı 300 bine yakın. 40 binin üzerinde öğretmen alımı yapılacak" dedi.


"SBS sorununa çözüm arayışı her zaman vardı" diyen Bakan Avcı, "Biz SBS yerine yeni bir sınav icat etmiyoruz. Bunu velilerin bilmesinde büyük yarar var" ifadesini kullandı.

"ÇOCUKLARA SORULAR MERKEZDEN GELECEK"

"Çocuklar salonlarda toplanıp sınava girmeyecekler, kendi sınıflarında merkezden gönderilen sorulara yanıt verecekler" diyen Avcı, "O gün kendi sınıfının öğretmeni durmayacak, başka bir okuldan öğretmen gelecek. Çünkü öğretmenleri de ister ki kendi öğrencileri başarılı olsun" ifadesini kullandı.


Sınavın sonuçlarının da merkezden değerlendirileceğini kaydeden Avcı, "Sınavlar test ve elverdiği ölçüde açık uçlu olacak. Tablet yaygınlaştıktan sonra merkezi sınav tabletler aracılığıyla yapılacak. Öğretmenlerin tabletlerine cevaplar gönderilecek, öğretmen de kimin kağıdını okuduğunu bilmeden değerlendirme yapacak, ama önümüzdeki yıl değil, ileride" bilgisini verdi.

‘İMAM HATİP’E ZORLAMIYORUZ’

Bakan Avcı, imam hatip okullarıyla ilgili de açıklama yaptı. Öğrencilerin bu okulları seçmesi için zorlanmadığını aktaran Avcı, olumsuz algının okulun isminden kaynaklandığını savundu. Bakan Avcı, “Anlamlı biçimde köpürtülen bir dezenformasyon var” diyerek öğrencilerin zorla bu okullara kayıt yaptırıldığı iddialarını reddetti. 28 Şubat döneminde imamhatiplere yönelik maksatlı bir operasyon yapıldığını savunan Avcı, “Meslek liseleri ikinci sınıf eğitim veren bir kurum değil” dedi. Serbest kıyafet uygulaması hakkında da bilgi veren Avcı, “Forma seçebilirsiniz dediğimiz okulların yüzde 95’i formayı seçti. Özellikle kız çocuğu olan anneler, ‘Her sabah çocuklarımızla bugün ne giyeceğiz kavgasından bıktık’ dedi. Serbest kıyafetten geri adımatmadık, sadece seçenekleri genişlettik” diye konuştu. Bakan Avcı, yeni yönetmelikle okulun seçtiği formada 4 yıl değişiklik yapamayacağını vurguladı.


Konular