Liselerde ek yerleştirmeye rağmen kontenjanlar dolmadı

Anadolu ve fen liselerinde boş kalan yaklaşık 64 bin kontenjan için düzenlenen ek yerleştirmede yine okullar dolmadı. Dün de Galatasaray’da 1, İstanbul’da (Erkek) 10, Kabataş Erkek’te toplam 51 kontenjan boş kaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın aralarında Galatasaray, İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek liseleri başta olmak üzere Türkiye’nin en gözde okullarının da yer aldığı Anadolu ve fen liselerinde 64 bin boş kontenjan kalması üzerine düzenlediği ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Ancak liselerde dün de boş kontenjanlar oluştu. Örneğin Galatasaray’da yine bir kontenjan boş iken, bu değişmedi. İstanbul (Erkek) Lisesi’nde 12 olan boş kontenjan 10’a düştü. Kabataş Erkek Lisesi’nde ise yerleştirmeler son bulduğunda 53 olan boş kontenjan bu kez 51 oldu. OrtaöğretimYerleştirme Puanı’na göre (OYP) öğrenci alan Anadolu ve fen liselerinde bir asıl üç yedekten yerleştirme yapılmasına rağmen 64 bin kontenjan boş kalmıştı.MEB de bu kontenjanlar için “ek yerleştirme” düzenledi. Biri asıl biri yedek liste üzerinden iki kez yapılacak ek yerleştirmeler için önceki gece sonuçlar açıklandı ancak kontenjanlar yine boş kaldı. Hatta Nişantaşı Nuri Akın gibi bazı okullarda kontenjanlar önceki yerleştirme dönemine göre daha da yükseldi.

YEDEK LİSTE AÇIKLANACAK

Okullara asıl olarak yerleşen öğrenciler için kayıtlar dün başladı ve bugün son bulacak. Bu akşam saat 21.00’den itibaren ise okulların boş kontenjanlarıyla birlikte yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek. Bu öğrenciler için de kayıtlar 19-20 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

KAYIT DURUMUNUZU KONTROL EDİN

Bu arada bakanlık sitesinde ailelere uyarıda bulunarak, çocuklarının kayıtlarını kontrol etmelerini istedi. Açıklamada, geçen yerleştirme döneminde bir okula kayıt yaptıran öğrencinin “kayıt durumu”nun “kayıtlı” olarak görünmesi gerektiği, “Kayıt yaptırdığınız halde ‘kayıtlı’ görünmüyorsanız sistem üzerinden kayıt işlemi girilmemiştir. Bu durumda kayıt işlemi yaptırdığınız okula müracaat ediniz. Aksi durumda yerinize yedekten yerleştirme yapılacaktır” denildi. 177 bin öğrenci başvurdu 29 Ağustos’ta tamamlanan birinci yerleştirme sonucunda sınavla öğrenci alan okulların toplam 662 bin 119 kontenjana asıl ve yedek kayıt döneminde 597 bin 904 öğrenci kayıt yaptırdı. 64 bin 215 boş kontenjan kaldı. Ek yerleştirmeler için ise 177 bin 927 öğrenci tercih listesi hazırladı. 43 bin 308 öğrenci asıl kayıt hakkı kazandı. Bunların 21 bin 80’i daha önce herhangi bir okula kaydı olmayan, 22 bin 228’i ise bir okulda kaydı olanlardan oluşuyor.


Konular