MEB'den beklenen açıklama geldi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, gelecek yıldan itibaren uygulanacak yeni ortaöğretime geçiş sistemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakanlık, temel eğitimden ortaöğretime geçişte 2008 yılından itibaren uygulamaya başladığı Seviye Belirleme Sınavı'nı (SBS) bu sene son kez düzenlemişti.

SBS yerine getirilecek yeni sisteme ilişkin uzun bir dönemdir yoğun bir şekilde çalışma yürüten Bakanlık, çalışmaları tamamlayarak yeni modeli belirledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, temel eğitimden ortaöğretime geçişte uygulanacak yeni sistemi, tüm detaylarıyla bugün düzenlenen basın toplantısında anlattı;

Yaptığımız iş ortaöğretime geçişle ilgili güncellemedir..

Kısa vadede merkezi sınav sistemini kaldırıyoruz. Okulu öne çıkarıyoruz.

Orta vadede çoktan seçmeli test sınavı yerine açık uçlu sınavlar yapmayı planlıyoruz.

Bu uygulama ile artık ailelerinizle arkadaşlarınızla daha çok zaman geçireceksiniz. Ya sınava giremezsem ya hastalanırsam diye düşünmeyeceğiniz bir yerleştirme sistemi oluşturmaya çalışıyoruz.

Uygulamanın ana noktalarını şekillendirdik. Bu uygulama tüm tarafların katılımıyla birlikte oluştu.

Öğretmenlerimizin üzerindeki yük, velilerin çocuklarını okutma gayreti ve öğrencilerimizin de yetenekleri bu sistemin oluşmasında göz önünde bulunduruldu.

Uygulamada geçiş sürecinin en olumlu şekilde hayata geçirilebilmesi için tüm okul yönetimleri, bakanlığımız hazır.

Şimdiden memleketimize ve çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

İşte yapılan değişiklikler,

Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yeni ortaöğretime geçiş sisteminde fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkilap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak. Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 8.sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, güncellenen sistemle çocukları rahatlatmayı hedeflediklerini belirterek, ''Yeni bir sınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız'' dedi.


Konular