Liselere ikinci kayıtlar başladı

Türkiye’nin en gözde liseleri ile kolejlerinde ilk kez bu kadar yüksek sayıda “boş kontenjan” oluştu. Ailelerin çocuklarını yerleştirmek için yarıştığı bu okullardaki boş kontenjanlara ikinci kayıt dönemi başladı.

Ailelerin çocuklarını sokmak için yarıştığı Galatasaray, İstanbul (Erkek) ve Kabataş Erkek gibi liselerde asıl yerleştirmelerin ardından oluşan boş kontenjanlar, şaşkınlığa yol açarken; yedek listelerde bekleyen ailelerde de “girebiliriz” beklentisi oluştu.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alan Anadolu ve fen liseleriyle Seviye Belirleme Sınavı (SBS) puanına göre kayıt yapan ve aralarında Amerikan Robert, Fransız, İtalyan, Alman liselerinin yer aldığı kolejlerde ilk kez bu yılki kadar yüksek oranda boş kontenjan oluştu. Örneğin Galatasaray’da 30, İstanbul’da (Erkek) 42, Kabataş Erkek’te toplam38 kontenjan boş. Veliler de okulların yöneticileri de boş kontenjanlar konusunda şaşkın.

SON TARİH 29 AĞUSTOS

Hem Anadolu hemde yabancı özel liseler için yarından itibaren ikinci kayıt dönemi başlıyor. OYP’ye göre öğrenci alan Anadolu ve fen liseleri için 3 kez yedekten yerleştirme yapılacak ve boş kontenjanları kalan okulların yedek listelerinde yer alan öğrenciler bu kontenjanlara yerleştirilecek. Yarın başlayacak ilk yerleştirme dönemi 21 Ağustos saat 17.00’ye kadar devam edecek. Son yedek yerleştirme dönemi 29 Ağustos’ta son bulacak. Her yedekten yerleştirme döneminde sırası gelen öğrenci okula kayıt yaptırabilecek. Kayıt yaptırmayan hakkını yitirecek. Bir okulda kesin kayıtlı olsa da öğrenci eğer bir okulun yedek listesinde yer alıyor ve bu okulda kendisine sıra geliyorsa o okula kaydını yaptıracak.

YABANCILARDA 1402 BOŞ KONTENJAN

Devlette olduğu gibi 1825 kontenjanlı yabancı liselerde de durum parlak değil. Birinci önkayıt döneminin ardından bu okullara yalnızca 423 öğrenci kayıt yaptırdı. Yabancı özel liselerde boş kontenjan sayısı 1402 oldu. İkinci kayıt dönemi için 107 puan düşüren okulların da yer aldığı kolejlerde 48 boş kontenjanı olan Amerikan Robert Lisesi 2.56, 132 boş kontenjanı kalan Üsküdar Amerikan 12.72 puan düşürdü. Saint Michel, St. Benoit, Galileo Galilei ve İtalyan ile Avusturya’nın ticaret bölümüne kayıt yaptıran öğrencinin çıkmadığı yabancı özel liselerde de yarın ikinci önkayıt dönemine giriliyor. Kolejlerde ikinci önkayıt dönemi 19-23 Ağustos’ta son bulacak.