Yabancı dil daha kolay öğrenilecek

Bakanlık tarafından önümüzdeki eğitim yılında uygulamaya konulacak yeni sistemle, öğrenciler ilköğretim 2. sınıftan itibaren yabancı dil eğitimini, konuşma ve dinleme ağırlıklı öğrenecek

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminin en büyük sorunu olan yabancı dil eğitimine kesin çözüm getirmek için harekete geçti. 2013-2014 eğitim yılında müfredat değişimine göre öğrenciler, ikinci sınıftan itibaren yabancı dil öğreniminde konuşma ve dinleme ağırlıklı bir eğitim almaya başlayacak. Milli Eğitim Şûra Üyesi Dündar Uçar, müfredat değişikliği ile yabancı dil eğitiminin ilköğretim 2. sınıftan itibaren verilmeye başlanacağını belirterek, "Değişimle birlikte daha kolay İngilizce konuşabilen bir nesil yetişecek" dedi. Devlet okullarında yabancı dil eğitiminin dördüncü sınıftan itibaren verildiğini hatırlatan Uçar, şöyle konuştu: "Yeni müfredata göre, daha geniş bir zamana yayılan, öğrenciye konuyu içine sindirmesi için zaman tanıyan ve öğrenebilecekleri kadar bilgiyi verecek bir sistem getiriliyor. Öğrencileri çok zorlamayan, öğrenilmesi daha kolay ve günlük hayatta daha çok kullanılan renklerin, sayıların, hayvanların, meyvelerin yabancı dilde karşılıklarını öğrenecek. Bu şekilde öğrenciler kolay ilerleyebilir ve çok şey öğrenebilir. Değişimle birlikte daha kolay İngilizce konuşabilen bir nesil yetişecek." Dil eğitiminin küçük yaşlardan itibaren verilmesinin, olumlu etkilerinin olduğunun bilindiğini ifade eden Uçar, ilerleyen dönemde dil becerisini daha da geliştirmek için de bir altyapının oturmuş olacağını kaydetti.

BİZE BIRAKIN
Türkiye'nin en büyük eğitim kuruluşlarından Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, bakanlığın aldığı yabancı dil kararının yerinde olduğunu, fakat başarısının zor olduğunu belirterek şunları söyledi: "Yabancı dil eğitiminin uzmanlar tarafından verilmesi gerekir. Bu konuda elimizde yetişmiş uzmanlar var. Bakanlık bize görev verirse bu sorunu kökünden çözeriz. Bunun için bize birkaç okul göstersinler biz orada uygulamamızı yapalım. Başarısını göreceklerdir. Ayrıca bakanlığın binlerce yabancı dil öğretmenini istihdam etmesine gerek yok."

EĞİTİMCİLER DESTEKLİYOR
Bengü Usal Ülken (İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü Bölüm Başkanı): Dil eğitimine ne kadar küçük yaşta başlanırsa o kadar olumlu olur. Ama önemli olan verilecek eğitimin kalitesidir. Bu eğitim kalabalık sınıflarda verilecekse verimli olmaz.
Doç. Dr. Metin Timuçin (Sakarya Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanı): Çocukların İngilizceyi dinleme ve konuşma ağırlıklı öğrenmesi çok önemli bir konu. Dikkat edilmesi gereken nokta hazırlanacak materyallerdir. Otantik materyaller hazırlanmalıdır. Çünkü 2. sınıftaki çocuklara oyun ve şarkılar üzerinden eğitim verilmesi gerekiyor.
Prof. Dr. Abdülvahit Çakır (Gazi Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı): 2. sınıfta okuyan bir öğrenciye İngilizceyi oyun ve müzik ile karıştırıp öğretebilirsiniz. Kesinlikle küçük gruplarla çalışılmalıdır. Yalnız sınıf öğretmenleri bu eğitimi verecekse yararlı olmaz.


Konular